В Дніпропетровській області найвищий рівень смертності від серцево-судинних хвороб серед людей віком 30-69 років
За кількістю серцево-судинних захворювань (ССЗ) Україна залишається одним із лідерів серед країн Європи. Щороку захворювання цієї групи констатують у 130 тис. українців, ще у 40 тис. громадян щороку виявляють інфаркт. Через війну рівень стресу підвищується, доступ до медицини у деяких областях через бойові дії обмежений, відповідно зростає й рівень смертності.
У 2022 році за даними сайту index.minfin.com.ua кількість померлих внаслідок хвороб системи кровообігу склала 36724 (64,15%), ішемічної хвороби серця – 25618 (44,75%).
Для порівняння: рівень смертності через новоутворення – 5777 (10,09%), злоякісні новоутворення – 5720 (9,99%).
Ще один невтішний факт: за даними МОЗ, в Україні з початку війни на 10 років “помолодшали” інфаркти та інсульти. Якщо до 2014 року середній вік хворих складав 60 років, то тепер – 45-50.
Не відстає від загальних по Україні показників і Дніпропетровщина:
Це дані Центру громадського здоров’я за 2021 рік. На жаль, за 2022 рік статистичні дані ще не оприлюднили, але, скоріше за все, вони будуть ще гіршими, ніж минулого року.
У людей, які живуть із ССЗ, стрес може призвести до стенокардії, інфаркту, гіпертонічного кризу, порушення ритму серця, підвищення рівня глюкози в крові.
Поєднання факторів ризику, наприклад, вживання алкоголю, куріння, малорухливий спосіб життя та нездатність приймати ліки значно прискорює розвиток серцево-судинних захворювань. В сучасних умовах знизити рівень стресових факторів неможливо, але кожен може змінити спосіб свого життя для того, щоб запобігти хворобі. Найкращим заходом для попередження серцево-судинних захворювань є профілактика. Лікарі радять:
Харчуватися збалансовано. Харчування — це актив і запорука того, що здоров'я не дасть збій. Щоб вгамувати голод і довго відчувати себе ситим варто зосередитися на продуктах, які містять «хороші» жири та насичені клітковиною. Експерти рекомендують їсти рослинні продукти: фрукти, овочі та цільні зерна, та уникати продуктів із високим ступенем перероблювання (ковбаси), обмежити споживання продуктів швидкого приготування й інших оброблених продуктів з високим вмістом жиру, крохмалю або цукру.
Бути фізично активними. Регулярна фізична активність знижує рівень депресії та тривожності у всіх вікових групах.
Дотримуватися режиму сну, адже сон дозволяє мозку перезарядитися, а тілу відпочити. В сучасних умовах мати якісний сон досить важко, але досипати норму важливо. Якщо нічний сон був коротким або часто лунали тривоги, можна зробити перерву на денний сон.
Відмовитися від куріння та алкоголю. Куріння та вживання алкоголю не допоможуть подолати стрес. Краще регулювати рівень тривожності прогулянками на свіжому повітрі, спортом або волонтерством.
Контролювати артеріальний тиск. Підвищений кров'яний тиск збільшує ризик серцевого нападу, інсульту та захворювань нирок. Самоконтроль артеріального тиску допоможе вчасно вжити необхідних заходів, уникнути розвитку різних хвороб та їх подальшого лікування.
Дотримуватися чітких інструкцій при вживанні ліків. Препарати від тиску потрібно приймати в один і той же час щодня.
Регулярно спілкуватися з лікарем, якщо в цьому є потреба, та обов'язково дотримуватись його інструкцій щодо планових обстежень.
Читайте також: